Nowości

NVIDIA prezentuje najszybszy na świecie procesor mobilny

Układ Tegra 4 jest wyposażony w procesor graficzny z 72 rdzeniami oraz czterordzeniowy procesor centralny Cortex-A15, zapewniającymi doskonałą wydajność i efektywność, a po połączeniu z opcjonalnym chipsetem – możliwość obsługi sieci LTE

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Tegra 4 And Icera I500
Tegra 4

LAS VEGAS — CES — 6 stycznia 2013 r. — Firma NVIDIA zaprezentowała dziś najszybszy procesor mobilny na świecie NVIDIA® Tegra® 4, przeznaczony dla smartfonów, tabletów, urządzeń do gier, samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych i urządzeń nawigacyjnych oraz komputerów, który osiąga rekordową wydajność i długi czas pracy na akumulatorach.

Tegra 4 zapewnia wyjątkową sprawność przetwarzania obrazu, błyskawiczne przeglądanie stron internetowych, świetne efekty graficzne oraz nowe możliwości pracy aparatu fotograficznego.

Znany wcześniej pod nazwą kodową „Wayne”, układ Tegra 4 wyposażono w składający się z 72 rdzeni procesor graficzny GeForce™ – o wydajności graficznej sześciokrotnie większej od poprzedniego układu Tegra 3 – który zapewnia bardziej realistyczne wrażenia płynące z gier i obsługuje wyświetlacze o wyższej rozdzielczości. Jest on również wyposażony w pierwszą czterordzeniową implementację najnowszego procesora centralnego firmy ARM, czyli Cortex-A15, dzięki któremu przeglądanie stron internetowych jest 2,6 razy szybsze, a aplikacje działają wyjątkowo płynnie.

Tegra 4 może również obsługiwać połączenia głosowe i transmisję danych na całym świecie za pośrednictwem sieci 4G LTE, po połączeniu z opcjonalnym procesorem piątej generacji NVIDIA Icera® i500. Jest on bardziej wydajny i mniejszy o 40% od tradycyjnych modemów, a także czterokrotnie szybszy od układu Icera® poprzedniej generacji.

„Tegra 4 zapewnia ogromną moc obliczeniową oraz energooszczędność smartfonom i tabletom, urządzeniom do gier, systemom samochodowym oraz komputerom”, powiedział Phil Carmack, wiceprezes jednostki biznesowej Tegra w firmie NVIDIA. „Nowe możliwości tego układu, szczególnie w dziedzinie fotografii obliczeniowej, przyczynią się do znaczącego usprawnienia istniejących produktów, a także do stworzenia całkowicie nowych, ekscytujących urządzeń.”

Fotografia obliczeniowa
Jednym z przełomowych rozwiązań procesora Tegra 4 jest architektura fotografii obliczeniowej, która umożliwia automatycznie tworzenie zdjęć i filmów HDR (o dużym zakresie jasności), dzięki połączeniu mocy obliczeniowej procesora graficznego, procesora centralnego oraz układu przetwarzającego obraz w aparacie.

W ten sposób obrazy przechwytywane przez urządzenie (nawet te wykonane z lampą błyskową) wiernie odpowiadają temu, co widzi ludzkie oko. Oznacza to, że ciemne i jasne części obrazu będą zawierać równie dużo szczegółów.

Niedościgniona energooszczędność
Procesor Tegra 4 został zaprojektowany z myślą o jak najwyższej energooszczędności. Zaimplementowano w nim dodatkowy energooszczędny rdzeń drugiej generacji, który umożliwia realizowanie podstawowych zadań przy jak najmniejszym poborze energii, a także technologię PRISM 2, któ ra inteligentnie zmniejsza moc podświetlenia ekranu bez pogarszania jakości obrazu.

W najczęstszych scenariuszach użytkowania Tegra 4 pobiera do 45 procent mniej energii od poprzedniego układu Tegra 3. Telefony wyposażone w ten procesor będą mogły odtwarzać filmy w rozdzielczości HD nawet przez 14 godzin.

Główne cechy procesora Tegra 4:

  • Procesor graficzny GeForce z 72 specjalnie zaprojektowanymi rdzeniami
  • Czterordzeniowy procesor centralny ARM Cortex-A15 plus energooszczędny dodatkowy rdzeń drugiej generacji
  • Architektura fotografii obliczeniowej
  • Obsługa LTE po połączeniu z opcjonalnym układem Icera i500
  • Obsługa wideo w ultrawysokiej rozdzielczości (4K)

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesora NVIDIA Tegra 4 oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 28 października 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2013 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tegra, GeForce, Icera oraz PRISM są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.