Nowości

NVIDIA przedstawia pierwszy procesor Tegra ze zintegrowanym modemem LTE

Tegra 4i zapewnia najwyższą wydajność ze wszystkich jednoukładowych procesorów przeznaczonych do smartfonów

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Tegra 4i, pierwszy procesor mobilny Tegra ze zintegrowanym modemem LTE
Tegra 4i, pierwszy procesor mobilny Tegra ze zintegrowanym modemem LTE
Rodzina  Tegra 4 obejmuje procesory mobilne Tegra 4 oraz Tegra 4i
Rodzina Tegra 4 obejmuje procesory mobilne Tegra 4 oraz Tegra 4i
Referencyjny smartfon NVIDIA Phoenix z procesorem Tegra 4i
Referencyjny smartfon NVIDIA Phoenix z procesorem Tegra 4i
Referencyjny smartfon NVIDIA Phoenix z procesorem Tegra 4i
Referencyjny smartfon NVIDIA Phoenix z procesorem Tegra 4i

SANTA CLARA, Kalifornia — 19 lutego 2013 r. — Firma NVIDIA zaprezentowała dziś pierwszy całkowicie zintegrowany procesor z wbudowanym modułem radiowym 4G LTE, NVIDIA® Tegra® 4i, który pomimo gabarytów nieprzekraczających połowy rozmiarów najbliższego konkurenta, jest od niego szybsza.

Procesor Tegra 4i, znany do tej pory pod nazwą kodową „Project Grey”, wyposażony jest w 60 rdzeni graficznych, czterodzeniowy procesor centralny oparty na najnowszym i najwydajniejszym energetycznie procesorze firmy ARM - Cortex A9 R4 - uzupełniony o piąty energooszczędny rdzeń, a także modem LTE NVIDIA i500, który został specjalnie zaprojektowany do integracji w układach. W efekcie powstał wyjątkowo energooszczędny, zwarty i wysokowydajny procesor mobilny, zapewniający osiągi i funkcjonalność, które były dotychczas zarezerwowane jedynie dla drogich supertelefonów.

"NVIDIA po raz pierwszy wyprodukowała pojedynczy zintegrowany procesor, który obsłuży wszystkie najważniejsze funkcje smartfona bez konieczności stosowania dodatkowych układów”, powiedział Phil Carmack, wiceprezes działu urządzeń mobilnych w firmie NVIDIA. „Telefony wyposażone w procesory Tegra 4i będą cechować się wyjątkową wydajnością, światowej klasy możliwościami, a także wyjątkowo długim czasem pracy baterii.”

Nowa jednostka CPU procesora Tegra 4i pracująca z częstotliwością 2,3 GHz korzysta z najnowszej i najlepszej wersji architektury Cortex-A9, która została zdefiniowana przez ARM z uwzględnieniem pomocy ze strony firmy NVIDIA i stanowi najbardziej efektywny i najwydajniejszy rdzeń CPU w swojej klasie.

"Tegra 4i to najnowszy całkowicie zintegrowany układ typu SoC oparty na procesorze ARM Cortex-A9, który udowadnia, że ARM oraz nasi partnerzy wciąż biją nowe rekordy wydajności i tworzą ekscytujące rozwiązania technologiczne", powiedział Tim Cronk, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny działu procesorów w firmie ARM. "ARM i NVIDIA ściśle współpracowały nad optymalizacją procesora Cortex-A9, usprawniając jego responsywność i funkcje strumieniowania danych. Dzięki wspólnym wysiłkom obu firm i innowacyjnemu podejściu do rozwoju technologii, rozwiązania oparte na platformie ARM będą wiodącymi produktami na rynku rozwiązań układów zintegrowanych.”

Procesor Tegra4i wykorzystuje tę samą architekturę co Tegra 4, więc zawiera pięciokrotnie większą liczbę rdzeni graficznych co procesor Tegra 3. Dzięki temu z powodzeniem obsłuży gry w jakości znanej z konsol, a także wyświetli obraz o rozdzielczości 1080p (full HD). Nowy procesor integruje w sobie również zoptymalizowaną wersją programowalnego modemu radiowego NVIDIA i500, który obsługuje połączenia z sieciami komórkowymi LTE, znacznie usprawniając oraz ułatwiając modernizację i skalowanie urządzeń.

"NVIDIA Tegra 4i znacznie prześciga wydajnościowo wiodące procesory zintegrowane z układami LTE, a ponieważ został wyposażony modem programowalny, można go przeprogramować go w celu obsłużenia nowych częstotliwości i interfejsów komunikacji radiowej – to coś, o czymś inni producenci modemów mogą tylko pomarzyć", powiedział Stuart Robinson, dyrektor programu rozwoju technologii komponentów do telefonów komórkowych w firmie Strategy Analytics.

W funkcjach obsługi kamery przez procesor mobilny Tegra 4i zawarto architekturę fotografii obliczeniowej NVIDIA Chimera™, tę samą, którą znamy z niedawno zaprezentowanego układu Tegra 4. Dzięki niej smartfon obsłuży wiele zaawansowanych i niespotykanych dotąd funkcji, w tym permanentną funkcję fotografowania w dużym zakresie jasności (HDR), śledzenia wybranego obiektu oraz robienia zdjęć panoramicznych w trybie HDR.

NVIDIA zaprezentowała też referencyjny smartfon „Phoenix”, który wykorzystuje procesor Tegra 4i i pozwala na zademonstrowanie jego unikalnych technologii mobilnych. Dzięki tej platformie producenci telefonów mogą szybciej projektować i produkować swoje smartfony z procesorami Tegra 4i.

Procesor mobilny Tegra 4i zostanie zaprezentowany na targach Mobile World Congress, które odbędą się w Barcelonie w dniach 25-28 lutego, na stoisku firmy NVIDIA w hali nr 7 (stoisko numer C110).

Podsumując, rodzina Tegra 4 składa się z nastepujących procesorów:

 

Tegra 4

Tegra 4i

Czterordzeniowy procesor centralny

A15, plus piąty energooszczędny rdzeń

A9 R4, plus piąty energooszczędny rdzeń

Rdzenie graficzne Tegra 4

72

60

LTE

Opcja (poprzez dodanie modemu NVIDIA i500)

Zintegrowany modem NVIDIA i500

Architektura fotografii obliczeniowej

Tak

Tak

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym funkcje, wydajność i korzyści wynikające z zastosowania procesora NVIDIA Tegra 4i, korzyści wynikające z zastosowania platformy smartfonowej Phoenix oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 28 października 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2013 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tegra oraz GeForce są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.