Nowości

NVIDIA wprowadza technologię superkomputerową do samochodów, w postaci procesora Tegra K1

Rewolucyjny procesor do urządzeń mobilnych umożliwi wprowadzenie na rynek masowy samodzielnie prowadzących się pojazdów

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

LAS VEGAS — CES — 5 stycznia 2014 r. — Dzięki nowemu procesorowi mobilnemu Tegra® K1, wyposażonemu w specjalną motoryzacyjną wersję układu graficznego zasilającego 10 najwydajniejszych energetycznie superkomputerów na świecie, technologia samodzielnie prowadzących się pojazdów wkrótce opuści laboratoria i trafi do salonów.

NVIDIA® Tegra K1 jest pierwszym procesorem dla samochodów zapewniającym ogromną wydajność obliczeniową przy niespotykanej dotychczas oszczędności energetycznej. Dzięki temu układ ten może obsługiwać wiele nowych rozwiązań technologicznych, których wprowadzenie do pojazdów nie było dotychczas możliwe.

Tegra K1 składa się z czterordzeniowego procesora centralnego oraz 192-rdzeniowego procesora graficznego opartego na architekturze NVIDIA Kepler™, którą firma stosuje z powodzeniem w swojej gamie potężnych kart graficznych dla większych komputerów – między innymi w 10 superkomputerach o najwyższej wydajności energetycznej, wyszczególnionych na najnowszej liście Green500.

Procesor Tegra K1 obsługuje zaawansowane systemy wspomagania kierowców (ADAS) wykorzystujące kamery wideo. Rozwiązania te wykrywają pieszych na drodze, monitorują martwe pole, ostrzegają o opuszczeniu pasa ruchu, rozpoznają znaki drogowe, a także kontrolują, czy kierowca nie zasnął za kierownicą, wykorzystując do tego celu obraz z kamery zamontowanej na desce rozdzielczej.

„Przetwarzanie dużej ilości danych z czujników i kamer w samoprowadzących się pojazdach wymaga dużej wydajności i dlatego NVIDIA wprowadza na rynek motoryzacyjny wydajną energetycznie technologię superkomputerową”, powiedział Taner Ozcelik, wiceprezes i dyrektor generalny działu produktów motoryzacyjnych w firmie NVIDIA. „Procesor Tegra K1 rozwiązuje ten problem, ponieważ osiąga dziesięciokrotnie większą wydajność od procesów mobilnych poprzedniej generacji, nie zużywając jednocześnie dodatkowej energii.”

Tegra K1 jest również pierwszym procesorem mobilnym obsługującym platformę obliczeń równoległych CUDA®, stanowiącą serce idei nowoczesnych rozwiązań komputerowych. Wersja motoryzacyjna nowego superukładu została dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu może pracować w większym zakresie temperatur i bardziej nieprzyjaznych warunkach pracy.

Dowolność w projektowaniu cyfrowych desek rozdzielczych
Wydajność procesora Tegra K1 umożliwia generowanie wyjątkowo szczegółowych, trójwymiarowych elementów graficznych w jakości fotorealistycznej. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie wyglądu elektronicznych paneli instrumentów samochodowych i użycie szerokiej gamy wirtualnych materiałów: od miedzi, tytanu i szczotkowanego aluminium, aż po skórę i włókna węglowe. To zasługa nowego języka definicji materiałów firmy NVIDIA (ang. Material Definition Language), który symuluje odbicia światła od różnorodnych powierzchni.

Biblioteki fotorealistycznych materiałów dostępnych w ramach MDL zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości w tworzeniu własnych konfiguracji kokpitów. Dzięki nim kierowcy mogą dobrać odpowiednio do swoich gustów wygląd zegarów, elementów sterowania oraz wskaźników.

„Audi i NVIDIA od dawna prowadzą bliską współpracę, w ramach której stworzyliśmy zestawy wskaźników oraz systemy rozrywki dla pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach z zastosowaniem trzech generacji procesorów Tegra”, powiedział Ricky Hudi, naczelny inżynier działu elektryki i elektroniki w firmie Audi AG. „Procesor Tegra K1 otwiera nowy rozdział w historii firmy Audi, umożliwiając wprowadzenie rewolucyjnych superkomputerowych technologii do samochodów, które pozwolą na stworzenie systemów pilotażu pojazdu.”

Możliwość programowania wewnętrznych systemów wydłuża żywotność pojazdu
Rozwiązania ADAS funkcjonujące obecnie na rynku są przeważnie oparte na wyspecjalizowanych układów. Procesory NVIDIA Tegra K1 znoszą to ograniczenie, gdyż stanowią otwartą, skalowalną platformę, która pozwala na stworzenie innowacyjnych rozwiązań.

NVIDIA tak zaprojektowała procesory Tegra K1, że są one w pełni programowalne, więc producent pojazdów może uaktualniać oprogramowanie bezprzewodowo, wprowadzając nowe funkcje.

„Zaawansowane technologie obliczeniowe są niezbędne, jeśli chcemy przekształcić pojazdy w innowacyjne, wszechstronne i atrakcyjne urządzenia mobilne”, powiedział Thilo Koslowski, wiceprezes i główny analityk motoryzacyjny w firmie Gartner. „Możliwość aktualizowania technologii przez sieć zapewnia producentom samochodów drogę do usprawnienia istniejących funkcji pojazdu oraz wprowadzania nowych w okresie eksploatacyjnym.”

Moduł obsługujący wiele systemów operacyjnych
Procesor Tegra K1 będzie dostępny dla producentów OEM i głównych dostawców komponentów z branży motoryzacyjnej w formie wizualnego modułu obliczeniowego (VCM) – innowacyjnego rozwiązania, które wprowadzono na rynek dwa lata temu. Tegra K1 VCM stanowi pełnoprawny system komputerowy pojazdu, który może pracować pod kontrolą różnorodnych systemów operacyjnych, w tym QNX, Android, Linux lub Windows.

Modułowa konstrukcja układu Tegra VCM umożliwia łatwą modernizację komputerowych systemów w pojazdach, w miarę wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych. W ten sposób udało się pogodzić dużą szybkość rozwoju produktów informatycznych z tradycyjnie dłuższymi cyklami rozwoju w branży motoryzacyjnej.

„Modułowe podejście firmy NVIDIA do swoich rozwiązań umożliwia błyskawiczne wprowadzenie przełomowych technologii, takich jak procesor Tegra K1, w istniejących konstrukcjach, bez konieczności rozpoczynania procesu projektowania od początku”, powiedział Roger Lanctot, zastępca dyrektora działu ds. globalnych procesów w branży motoryzacyjnej w Strategy Analytics.

Innowacyjne technologie firmy NVIDIA dla branży motoryzacyjnej
Obecnie na drogach porusza się ponad 4,5 miliona pojazdów wyposażonych w procesory firmy NVIDIA, w tym najnowsze modele samochodów firm Audi, BMW, Tesla Motors i Volkswagen. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nvidia.pl/automotive.

Moc procesora NVIDIA Tegra K1 w zastosowaniach motoryzacyjnych zostanie zaprezentowana na tegorocznych targach International Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, w dniach 7-10 stycznia, na stoisku firmy NVIDIA nr 30207 w hali południowej Las Vegas Convention Center.

Bądź na bieżąco z firmą NVIDIA:

  • Polub nas na Facebooku.
  • Połącz się z nami w serwisie LinkedIn.
  • Śledź nas na Twitterze.
  • Wyświetl filmy od firmy NVIDIA w serwisie YouTube.
  • Czytaj blog firmy NVIDIA.
  • Subskrybuj kanał informacyjny codziennych wiadomości od firmy NVIDIA za pomocą czytnika wiadomości Pulse.

O firmie NVIDIA
Od 1993 roku NVIDIA (NASDAQ: NVDA) wiedzie prym w sztuce i rzemiośle tworzenia systemów obliczeń wizualnych. Technologie stworzone przez firmę przekształcają świat pełen wyświetlaczy w pełni interaktywne środowisko dla wszystkich użytkowników – od graczy po naukowców, od konsumentów po przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach //www.nvidia.pl/page/newsandevents.html i //blogs.nvidia.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej w tym funkcje, wpływ oraz korzyści wynikające z zastosowania procesora Tegra K1 są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 27 października 2013 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2014 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, Kepler, Tegra oraz Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.