Nowości

NVIDIA prezentuje 192-rdzeniowy procesor mobilny Tegra K1 z DNA najszybszej na świecie karty graficznej

Architektura Kepler z karty graficznej GeForce GTX 780 Ti całkowicie odmienia świat mobilnych procesorów. Tegra K1 dostępna w wersji 32- i 64-bitowej.

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

LAS VEGAS — CES — 5 stycznia 2014 — NVIDIA zaprezentowała dziś rewolucyjny 192-rdzeniowy procesor mobilny Tegra® K1, wyposażony w tę samą architekturę NVIDIA® Kepler ™, która napędza najszybszą kartę graficzną na świecie, czyli NVIDIA GeForce® GTX 780 Ti. Po raz pierwszy w historii rozrywka komputerowa nowej generacji będzie dostępna na platformach mobilnych.

Procesor Tegra K1 wyznacza nowe standardy w świecie mobilnym poprzez obsługę najnowszych technologii znanych dotąd z komputerów PC, umożliwiając uruchomienie zaawansowanych silników do gier, takich jak Unreal Engine 4 firmy Epic Games. Procesor zapewnia zaawansowane funkcje obliczeniowe przyspieszające rozwój aplikacji do rozpoznawania obrazów i mowy. Jego nadzwyczajna sprawność zapewnia wyższą wydajność od innych mobilnych procesorów graficznych przy tym samym poziomie pobieranej energii.

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat NVIDIA wymyśliła i wprowadziła w życie więcej technologii graficznych niż jakakolwiek inna firma” , powiedział Jen-Hsun Huang , współzałożyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA . „Dzięki procesorowi Tegra K1 to dziedzictwo trafia do urządzeń mobilnych. To przełom dla programistów, mogących teraz tworzyć gry i aplikacje nowej generacji , które mogą być uruchamiane na dowolnym urządzeniu.”

Procesor Tegra K1 jest oferowany w dwóch wersjach, posiadających identyczną liczbę wyprowadzeń. Pierwsza korzysta z 32-bitowego czterordzeniowego (technologia 4-Plus-1™) procesora centralnego ARM Cortex A15. Druga wersja wykorzystuje unikalny, zaprojektowany przez firmę NVIDIA, 64-bitowy dwurdzeniowy procesor centralny. Jednostka ta (o nazwie kodowej „Denver”) zapewnia bardzo dużą wydajność aplikacji jedno- i wielowątkowych. Jest ona oparta na architekturze ARMv8, która wprowadza energooszczędność technologii procesorowej ARM do obliczeń 64-bitowych.

Obie wersje procesora Tegra K1 oferują wspaniałe możliwości graficzne, o które dba 192-rdzeniowy procesor graficzny NVIDIA Kepler. Urządzeń mobilnych wyposażonych w wersję 32-bitową należy spodziewać się w pierwszej połowie 2014 roku, natomiast wersja 64-bitowa pojawi się w urządzeniach w drugiej połowie tego roku.

Po prostu niesamowity: Ustanawia nowe standardy dla gier
Procesor Tegra K1 zapewnia pełne wsparcie dla najnowszych technologii gier klasy PC, w tym DirectX 11, OpenGL 4.4 i teselacji. Funkcje te umożliwią programistom tworzącym gry na komputery i konsole, zaprezentowanie swoich wspaniałych i bogatych wizualnie tytułów na urządzeniach mobilnych.

Powyższe cechy pozwalają urządzeniom z procesorem Tegra K1 obsłużyć najbardziej zaawansowany silnik do gier jakim jest Unreal Engine 4. Unreal Engine to najbardziej udany komercyjny silnik gier, wykorzystywany w setkach gier na komputery PC i konsole.

Tegra K1 to również pierwszy mobilny procesor posiadający te same funkcje graficzne co konsole nowej generacji (Xbox One, PlayStation 4) oraz wyższą wydajność niż konsole obecnej generacji (Xbox 360, PlayStation 3).

„Dzięki temu rewolucyjnemu procesorowi możemy uruchomić na urządzeniu z Tegrą aplikacje pisane dla komputera PC lub konsol”, powiedział Tim Sweeney , założyciel Epic Games i twórca Unreal Engine. „Myślę, że od tej pory różnica w wydajności i funkcjonalności pomiędzy sprzętem mobilnym a wysokiej klasy komputerem do gier zbliża się do punktu, w którym zaczyna ona zanikać.”

Zaawansowany obliczeniowo: Dostarcza programistom nowych możliwości
Tegra K1 to pierwszy procesor oferujący zaawansowane możliwości obliczeniowe w urządzeniu mobilnym, wykorzystując do tego nowatorski układ graficzny.

Jest to również pierwszy mobilny procesor obsługujący NVIDIA CUDA® – najbardziej rozpowszechnioną na świecie platformę obliczeń równoległych. Twórcy oprogramowania pobierali CUDA ponad 2 miliony razy, tworząc nowatorskie aplikacje akcelerowane przez procesory graficzne, wykorzystywane do rozpoznawania obrazów i mowy, zaawansowanego obrazowania, edycji wideo i wielu innych zadań.

Oszałamiająco wydajny: Ustanawia nowe standardy dla programów testujących
Oprócz niesamowitych możliwości graficznych i obliczeniowych, procesor Tegra K1 zapewnia również przełomową sprawność energetyczną. Procesor graficzny Kepler, będący sercem Tegra K1, jest 1,5 raza wydajniejszy energetycznie niż inne mobilne GPU. W rezultacie przy tym samym poborze mocy otrzymujemy większą wydajność dla gier i akcelerowanych przez GPU aplikacji. 1

Kepler – po raz pierwszy zastosowana w komputerach stacjonarnych i przenośnych, a następnie w stacjach roboczych i superkomputerach – jest najszybszą i najwydajniejszą energetycznie architekturą obliczeniową, jaką kiedykolwiek stworzono. Jak dotąd sprzedano kilkadziesiąt milionów kart graficznych i komputerów opartych o tę architekturę, w tym GeForce GTX 780 Ti.

„Architektura Kepler napędza pierwszą dziesiątkę najbardziej wydajnych energetycznie superkomputerów na świecie”, powiedział Linley Gwennap, analityk z Linley Group. „Dzięki możliwości skalowania tej technologii, NVIDIA wytyczyła nowy standard możliwości urządzeń mobilnych.”

Więcej szczegółów na temat procesora Tegra K1 dostępnych jest na stronie www.nvidia.pl/object/tegra-k1-processor-pl.html.

Bądź na bieżąco z firmą NVIDIA:

  • Polub nas na Facebooku.
  • Połącz się z nami w serwisie LinkedIn.
  • Śledź nas na Twitterze.
  • Wyświetl filmy od firmy NVIDIA w serwisie YouTube.
  • Czytaj blog firmy NVIDIA.
  • Subskrybuj kanał informacyjny codziennych wiadomości od firmy NVIDIA za pomocą czytnika wiadomości Pulse.

O firmie NVIDIA
Od 1993 roku NVIDIA (NASDAQ: NVDA) wiedzie prym w sztuce i rzemiośle tworzenia systemów obliczeń wizualnych. Technologie stworzone przez firmę przekształcają świat pełen wyświetlaczy w pełni interaktywne środowisko dla wszystkich użytkowników – od graczy po naukowców, od konsumentów po przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach //www.nvidia.pl/page/newsandevents.html i //blogs.nvidia.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej w tym funkcje, dostępność, wpływ oraz korzyści wynikające z zastosowania procesora Tegra K1 są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 28 października 2013 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2014 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, GeForce GTX, Kepler oraz Tegra są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

____________________________________________

1 Procesor graficzny Tegra K1 jest 1,5 raza bardziej wydajny energetycznie niż konkurencyjne mobilne układy SOC takie jak Qualcomm S800 czy Apple A7. Testów dokonano za pomocą aplikacji GFXBench 3.0 GL Gold, Manhattan.