Procesory NVIDIA Tegra na pokładzie samochodów Tesla Model S

 
 

Energooszczędny układ Tegra będzie obsługiwać układy informacyjno-rozrywkowe, systemy nawigacji i zestawy wskaźników

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Model-S
Tesla-Car

Informacje prasowe publikuje

Las Vegas — CES 2011 ­— 4 stycznia, 2011 r. —Firma NVIDIA poinformowała dziś o zastosowaniu procesorów NVIDIA® Tegra™ w układach informacyjno-rozrywkowych, nawigacji i zestawach wskaźników w samochodach Tesla Model S ­— pierwszym sedanie stworzonym od podstaw jako pojazd elektryczny. 

Model S to nowoczesny i luksusowy sedan, który został zaprojektowany z myślą o komforcie kierowcy. Jednym z głównych elementów informacyjno-rozrywkowego układu pojazdu jest 17-calowy panel dotykowy umieszczony na przedniej konsoli, prezentujący informacje w efektownej formie graficznej. To największy wyświetlacz, jaki kiedykolwiek zamontowano w samochodzie.

Oprócz niedoścignionych możliwości graficznych, układ Tegra wyróżnia się również wyjątkową wydajnością energetyczną, co w samochodach elektrycznych jest niezmiernie ważne. Jeden procesor obsługuje układy informacyjno-rozrywkowe, natomiast drugi jest odpowiedzialny za zestaw wskaźników.

Układ informacyjno-rozrywkowych i nawigacji obejmuje:

 • 17-calowy wyświetlacz wysokiej rozdzielczości, czyli największy wyświetlacz, jaki zamontowano kiedykolwiek w samochodzie
 • Responsywny wyświetlacz dotykowy z intuicyjnym interfejsem użytkownika
 • System nawigacyjny połączony z Internetem i obsługujący funkcje pobierania informacji o ruchu, interesujących obiektach oraz pogodzie
 • Sterowana dotykowo klimatyzacja

Całkowicie cyfrowy zestaw wskaźników obejmuje:

 • Wyświetlacz LCD w ultrawysokiej rozdzielczości, przyjazny dla kierowcy
 • Zaawansowane funkcje wyświetlania grafiki trójwymiarowej z danymi pojazdu

Uczestnicy targów CES 2011 będą mogli obejrzeć Model S na wystawie na zewnątrz Centrum Zjazdów w Las Vegas, w Central Plaza (stoisko CP7).

Cytaty:

 • „Model S jest zaprojektowany z myślą o energooszczędności powiązanej z wydajnością. Dzięki firmie NVIDIA otrzymaliśmy wydajny układ graficzny, który cechuje się bardzo niskim poborem energii.”
       - JB Straubel, Dyrektor ds. technicznych w firmie Tesla Motors

 • „Model S to cudo nowoczesnej technologii – połączenie piękna, wydajności i mocy. Połączenie mocy graficznej i wydajności energetycznej układu Tegra czyni z niego idealne rozwiązanie dla Modelu S.”
       - Dan Vivoli, wiceprezes firmy NVIDIA

Informacje o układzie Tegra
NVIDIA Tegra to pierwszy superukład dla urządzeń mobilnych wyposażony w osiem rdzeni obliczeniowych. Wśród nich zawarto procesor centralny Cortex-A9 firmy ARM, procesor graficzny GeForce® firmy NVIDIA o ultraniskim poborze energii, a także pierwszy procesor wideo w rozdzielczości HD (1080p) dla urządzeń mobilnych.

Dzięki tym elementom cały układ może generować wyjątkowo realistyczną grafikę trójwymiarową i obsługiwać zaawansowane funkcje multimedialne oraz akcelerowane interfejsy użytkowników wysokiej jakości. Wersja samochodowa układu Tegra przebyła wymagające testy rynku samochodowego i otrzymała certyfikat branżowy AEC-100, który jest świadectwem niezawodności w wymaganych zakresach temperatur. Oprócz samego sprzętu, inżynierowe otrzymują kompletny zestaw narzędziowy do tworzenia atrakcyjnych interfejsów użytkownika.

O firmie Tesla Motors
Firma Tesla zamierza produkować samochody elektryczne przeznaczonych na rynek masowy po atrakcyjnych cenach, aby zmniejszyć koszt pojazdów z napędem elektrycznym. Siedziba firmy znajduje się w Palo Alto (Kalifornia). Obecnie sprzedano ponad 1400 samochodów typu roadster klientom w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Firma Tesla projektuje, rozwija i produkuje samochody elektryczne oraz elementy do napędów elektrycznych. Samochód Tesla Roadster cechuje się lepszym przyśpieszeniem od wielu samochodów sportowych, lecz nie wydziela spalin. (Nasdaq: TSLA)

O firmie NVIDIA
Konstruując w 1999 roku pierwszy układ GPU, NVIDIA uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej. Od tego czasu konsekwentnie ustanawia nowe standardy w zakresie technologii wizualnych, wprowadzając zapierające dech w piersiach, interaktywne rozwiązania graficzne w ramach szerokiego zakresu urządzeń – od tabletów i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych aż po notebooki i stacje robocze. Doświadczenie firmy NVIDIA w dziedzinie programowalnych układów GPU doprowadziło do przełomu w przetwarzaniu równoległym i sprawiło, że technologie superkomputerowe przestały być drogie i stały się szeroko dostępne. Firma posiada ponad 1600 patentów w Stanach Zjednoczonych, włączając te, dotyczące projektów i spraw fundamentalnych dla współczesnej informatyki.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym możliwości oraz funkcje procesorów graficznych NVIDIA są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 25 października 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2010 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, logotyp Tegra są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.



 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn