Nowości

Chińscy naukowcy przeprowadzają pierwszą pełną symulację wirusa H1N1 wykorzystując moc procesorów graficznych

 
 

Procesory graficzne Tesla pomagają chińskim naukowcom usprawniać leki i zapobiegać epidemiom

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SANTA CLARA, Kalifornia — 10 listopada 2011 r.— Firma NVIDIA poinformowała dziś o ważnym przełomie w walce z grypą, osiągniętego przez chińskich naukowców, którzy stworzyli pierwszą na świecie symulację atomową kompletnego wirusa grypy H1N1, dzięki zastosowaniu kart graficznych NVIDIA® Tesla™.

Naukowcy Instytutu Inżynierii Procesów przy Chińskiej Akademii Nauk (CAS-IPE) używają symulatorów dynamiki molekularnej jako „mikroskopów molekularnych” do przeprowadzania analizy struktury atomowej wirusa H1N11. Pracując na superkomputerze Mole-8.5, akcelerowanym ponad 2 200 procesorami graficznymi Tesla firmy NVIDIA, naukowcy przeprowadzili symulację pełnego wirusa H1N1, dzięki której weryfikują istniejące teorie i eksperymentalne informacje na temat tego wirusa.

„Superkomputer Mole-8.5 umożliwia nam przeprowadzenie badań naukowych, które nie były wcześniej możliwe”, twierdzi dr Ying Ren, docent w CAS-IPE. „Te badania są ważnym krokiem na drodze do skuteczniejszych metod kontroli epidemii i produkcji leków przeciwwirusowych.”

Badania bakterii i wirusów są trudne, ponieważ reakcje między nimi zachodzą zbyt szybko i są zbyt delikatne, co uniemożliwia ich uchwycenie. Złożona symulacja miliardów cząsteczek w odpowiednich warunkach otoczenia była do tej pory zadaniem, które wykraczało poza możliwości superkomputerów.

Naukowcy CAS-IPE dokonali przełomu w tej dziedzinie, tworząc aplikację do symulacji dynamiki molekularnej, która wykorzystuje akcelerację przez procesory graficzne2. Aplikacja została uruchomiona na superkomputerze Mole-8.5 wyposażonym w procesory graficzne i składającym się z 288 węzłów serwerowych. System był w stanie symulować 770 pikosekund ruchu 300 milionów atomów (lub rodników) dziennie, przy czasie integracji wynoszącym 1 femtosekundę1.

Innymi przykładami badań naukowych prowadzonych w Chinach z użyciem procesorów graficznych są:

  • Symulacja przepływów burzliwych – Symulacja przepływów burzliwych jest używana w badaniach procesów tworzenia huraganów, a także w analizie procesu mieszania w przemyśle chemicznym. Tę pracę wykonali naukowcy Uniwersytetu Pekińskiego w Centrum Superkomputerowym w Tianjin, pracując na komputerze Tianhe–1A.
  • Modelowanie pogody – Naukowcy z Chińskiego Krajowego Uniwersytetu Technologii Obronnej stworzyli model symulacji promieniowania długofalowego, zwany RRTW_LW, na podstawie modelu pogodowego WRF, pracujący na komputerze Tianhe-1A. Model akcelerowany przez procesory graficzne cechuje się dwukrotnie wyższą wydajnością, umożliwiając dokładniejsze modelowanie pogody.
  • Symulacja energii jądrowej – Fizycy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, pracując w ramach międzynarodowego projektu ITER zajmującego się badaniami nad energią jądrową, używają superkomputera Tianhe-1A do przyśpieszenia oprogramowania Gyrokinetic Torodial Code służącego do prowadzenia symulacji energii jądrowej.

Więcej informacji na temat Instytutu Inżynierii Procesów przy Chińskiej Akademii Nauk (CAS-IPE) można znaleźć na stronie: //english.ipe.cas.cn/. Więcej informacji na temat wykorzystywania procesorów graficznych NVIDIA Tesla w obliczeniach wielkoskalowych można znaleźć pod tym adresem.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i samochodowych systemach informacyjno–rozrywkowych. Gracze polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe. Natomiast naukowcy wykorzystują stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 2100 ogólnoświatowych patentów, w tym te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym skutki i korzyści wynikające z zastosowania procesorów graficznych do przetwarzania równoległego podczas badań naukowych są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 31 lipca 2011 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2011 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA i Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

1J. Xu, X. Wang, X. He, Y. Ren, W. Ge.J. Li, Application of the Mole-8.5 supercomputer: Probing the whole influenza virion at the atomic level. Chiński Dziennik Naukowy, 2011 r. 56: str. 2114-2118. 2J. Xu, Y. Ren, W. Ge, X. Yu, X. Yang.J. Li, Molecular dynamics simulation of macromolecules using graphics processing unit. Molecular Simulation, 2010. 36: str. 1131-1140. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn