Nowości

Superkomputer akcelerowany przez procesory graficzne NVIDIA ustanawia rekord świata w zakresie efektywności energetycznej

Najnowocześniejsze włoskie centrum superkomputerowe zajmuje pierwsze miejsce na liście Green500 dzięki zastosowaniu akceleratorów z architekturą Kepler, chłodzonych cieczą

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Superkomputer Eurora wykorzystuje akceleratory Tesla
Superkomputer Eurora wykorzystuje akceleratory Tesla

SANTA CLARA, Kalifornia — 31 stycznia 2013 r. — Firma NVIDIA poinformowała dziś, że włoski superkomputer „Eurora”, wykorzystujący akceleratory graficzne NVIDIA® Tesla® oparte na najszybszej i najwydajniejszej architekturze do obliczeń wysokowydajnych NVIDIA Kepler™, ustanowił nowy rekord w efektywności energetycznej osiąganej przez centra danych.

Superkomputer Eurora został zbudowany przez firmę Eurotech i zainstalowano go w środę w obiekcie Cineca we włoskiej Bolonii, najpotężniejszym centrum komputerowym w tym kraju. Nowa maszyna osiąga 3150 megaflopsów stałej wydajności na wat1, co jest wynikiem lepszym o 26% względem dotychczasowego lidera Green500, czyli listy najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów.2

Rekordowy rezultat jest wynikiem zaimplementowania 128 wysokowydajnych, energooszczędnych akceleratorów NVIDIA Tesla K20 w superkomputerze Eurotech Aurora Tigon, wyposażonego w innowacyjną technologię chłodzenia gorącą wodą, za pomocą której chłodzone są wszystkie elektroniczne i elektryczne komponenty systemu.

Dostęp do systemu Eurora posiadają członkowie partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii obliczeniowych w Europie (PRACE) oraz największe włoskie jednostki badawcze. Pozwoli naukowcom na rozwój badań w wielu dyscyplinach naukowych, w tym materiałoznawstwie, astrofizyce, naukach przyrodniczych i naukach o Ziemi.

„Zaawansowane symulacje komputerowe, służące do prowadzenia badań nad nowymi zjawiskami oraz testowania hipotez badawczych, wymagają ogromnej wydajności, która zwykle wiąże się z dużym zużyciem energii”, powiedział Sanzio Bassini, dyrektor działu ds. obliczeń wysokowydajnych w konsorcjum Cineca. „Superkomputer Eurora, wyposażony w ultrawydajny system Aurora oraz akceleratory graficzne NVIDIA, zapewni europejskim naukowcom moc niezbędną do badań nad wszelkimi czynnikami fizycznymi i biologicznymi, jednocześnie umożliwiając kontrolę zużycia energii oraz redukcję kosztów”.

Dzięki połączeniu akceleratorów graficznych NVIDIA Tesla K20 z technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech, system Eurora jest bardziej wydajny i kompaktowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami chłodzonymi powietrzem. Systemy obliczeń wysokowydajnych oparte na architekturze sprzętowej Eurora – w tym komputer Eurotech Aurora Tigon – pozwolą zmniejszyć rachunki za energię o blisko połowę, a także zredukować całkowity koszt posiadania o ok. 30-50 proc.3

Ponadto, technologia chłodzenia gorącą wodą Aurora zmniejsza lub całkowicie eliminuje potrzebę stosowania klimatyzatorów w pomieszczeniach serwerowni – nawet w ciepłym klimacie Włoch. Energia termiczna wydzielana przez system może służyć do ogrzewania budynków, napędzania chłodnic absorpcyjnych klimatyzatorów lub do tzw. trójgeneracji, czyli jednoczesnego ogrzewania, chłodzenia i generowania energii elektrycznej.

„Akceleratory graficzne są z natury bardziej energooszczędne od procesorów centralnych, a akceleratory Tesla K20 znacznie zwiększają tę różnicę”, powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny jednostki biznesowej Tesla w firmie NVIDIA. „Efektywność energetyczna stała się podstawowym parametrem miary wydajności obliczeniowej. Procesory graficzne umożliwiają tworzenie systemów komputerowych dowolnego rozmiaru – od małych klastrów po ogromne systemy eksaskalowe, które powstaną w niedalekiej przyszłości – zapewniając wysoką wydajność i ekonomiczne zużycie energii”.

Eurora to prototypowy system, który zbudowano dla konsorcjum Cineca w ramach projektu PRACE 2IP z zamiarem stworzenia zrównoważonej infrastruktury o wysokiej jakości, która spełniałaby największe wymagania europejskiej społeczności obliczeń wysokowydajnych. Firma Eurotech prowadzi również sprzedaż komercyjnych wersji superkomputera Eurotech Aurora Tigon. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej firmy Eurotech.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne NVIDIA Tesla to akceleratory oparte na platformie programistycznej NVIDIA CUDA®, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych.

Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Dodatkowe informacje o procesorach graficznych dostępne są w witrynie NVIDIA Tesla. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesorów graficznych NVIDIA Tesla oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 28 października 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2013 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla oraz Kepler są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

__________________________________________________________

1 Konfiguracja systemu: 64 węzły Aurora Tigon; 2 procesory Intel Xeon E5-2687W i 2 akceleratory graficzne NVIDIA K20 na każdy węzeł; pomiary zużycia energii zostały wykonane zgodnie z procedurą określoną w definicjach Green500, przy użyciu skalibrowanego miernika mocy podłączonego do systemu, na którym uruchomiono specjalnie dostosowaną wersję oprogramowania LINPACK.
2 Porównanie wykonano względem systemu Beacon należącego do Narodowego Instytutu Nauk Obliczeniowych przy Uniwersytecie Tennessee, osiągającego 2499 megaflopsów/wat. Źródło: //green500.org/lists/green201211
3 Na podstawie porównania centrów danych średniego rozmiaru, chłodzonych powietrzem i cieczą, złożonych z 1800 węzłów, zawierających po dwa procesory Intel Xeon E5-2670 2,6 GHz każdy.