Nowości

Procesory graficzne NVIDIA sercem Tytana, najszybszego superkomputera na świecie przeznaczonego do otwartych badań naukowych

Zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory system o wydajności przekraczającej 20 petaflopsów jest napędzany przez ponad 18 000 procesorów graficznych NVIDIA Tesla K20 i toruje drogę do wydajnych i niedrogich obliczeń eksaskalowych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Oak Ridge Leadership Computing Facility (OLCF) – tam znajduje się Titan, najpotężniejszy na świecie superkomputer przeznaczony do otwartych badań naukowych. Zdjęcie dzięki uprzejmości Oak Ridge National Laboratory
Oak Ridge Leadership Computing Facility (OLCF) – tam znajduje się Titan, najpotężniejszy na świecie superkomputer przeznaczony do otwartych badań naukowych. Zdjęcie dzięki uprzejmości Oak Ridge National Laboratory

SANTA CLARA, Kalifornia — 29 października 2012 r. —W tym miesiącu w Narodowym Laboratorium Oak Ridge w Tennessee zakończono prace nad Tytanem (ang. Titan), najszybszym na świecie superkomputerem1 przeznaczonym do otwartych badań naukowych, który pomoże w prowadzeniu badań nad najtrudniejszymi wyzwaniami znanymi nauce.

Szczytowa wydajność obliczeniowa Tytana przekracza 20 petaflopsów (20 milionów miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), a 90 procent tej mocy zapewnia 18 688 procesorów graficznych NVIDIA® Tesla® K20. Procesory te są oparte na architekturze NVIDIA Kepler™, najszybszej i najbardziej wydajnej architekturze obliczeniowej jaką kiedykolwiek stworzono.

Dzięki coraz szybszym superkomputerom, naukowcy nieprzerwanie przyśpieszają tempo z jakim dokonują nowych odkryć i tworzą nowe rozwiązania w wielu różnorodnych dziedzinach. Efektami ich prac są m.in. bardziej wydajne silniki, pojemniejsze oraz lżejsze akumulatory, leki przeciwko różnym chorobom, czy też nowe modele zmian klimatycznych na Ziemi. Tytan to kamień milowy na drodze do obliczeń eksaskalowych, które będą możliwe po stworzeniu komputera o wydajności 1000 petaflopsów.

Superkomputer Tytan działa w Narodowym Laboratorium Oak Ridge, które jest częścią laboratoriów naukowych Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i działa jako system otwartych badań naukowych. Oznacza to, że zasoby superkomputera są dostępne dla naukowców akademickich, badaczy z laboratoriów rządowych oraz szerokiej gamy innych branż i mogą oni wykorzystywać Tytana do modelowania zjawisk fizycznych i biologicznych, osiągając wyniki szybciej, niż pozwalałby na to zwykły proces eksperymentowania.

Dzięki wysokiej wydajności energetycznej i optymalnych kosztów procesorów graficznych Tesla K20, Tytan jest ponad dziesięciokrotnie szybszy i pięciokrotnie bardziej energooszczędny od poprzednika, 2,3-petaflopsowego2 superkomputera Jaguar, zajmując tę samą powierzchnię użytkową. Gdyby laboratorium Oak Ridge zmodernizowało Jaguara poprzez tylko poprzez rozbudowę architektury procesorów centralnych (CPU), system byłby czterokrotnie większy i zużywałby ponad 30 megawatów mocy3.

„Dzięki zbudowaniu Tytana w oparciu o procesory graficzne Tesla, laboratorium Oak Ridge może pracować z niesamowicie złożonymi, doskonale skalującymi się aplikacjami, co potwierdza słuszność stosowania akceleracji obliczeń przy rozwiązywaniu największych problemów naukowych”, powiedział Steve Scott, dyrektor ds. technologii w dziale akceleracji obliczeń przez procesory graficzne w firmie NVIDIA. „Taka wydajność, moc i opłacalność jest po prostu niemożliwa do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych architektur wykorzystujących procesory centralne. Akceleracja obliczeń to najlepsze i najbardziej realistyczne podejście, które pozwoli osiągnąć wydajność na poziomie eksaskalowym w ciągu najbliższych 10 lat”.

Prace nad Tytanem rozpoczęto trzy lata temu, gdy laboratorium Oak Ridge podjęło decyzję o modernizacji systemu Jaguar, poprzedniej wersji systemu do otwartych badań naukowych, a także byłego lidera listy najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Modernizacja obejmuje montaż akceleratorów graficznych Tesla K20, wymianę modułów obliczeniowych przekształcającą 200 szaf w superkomputery Cray XK7, a także 710 terabajtów pamięci.

„Rozwój nauki i technologii zawsze był naszym głównym celem, a Tytan to przełomowe narzędzie, dzięki pozwoli naukowcom z całego świata wykorzystać procesory graficzne w celu osiągnięcia nowych przełomów”, powiedział Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium obliczeniowego w Oak Ridge National Laboratory. „Nowe akceleratory graficzne Tesla cechują się wysoką wydajnością i energooszczędnością, dzięki której Tytan mógł zostać rozbudowany w takiej skali, aby osiągając ogromną wydajność nie konsumował tyle energii co małe miasto”.

O kartach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne NVIDIA Tesla to akceleratory oparte na platformie programistycznej NVIDIA CUDA®, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych.

Więcej informacji na temat kart graficznych NVIDIA Tesla można przeczytać na witrynie internetowej Tesla. Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Informacje o firmie NVIDIA i jej produktach, materiały wideo, zdjęcia, itp., dostępne są w biurze prasowym NVIDIA. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania kart graficznych NVIDIA Tesla oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 lipca 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, Kepler oraz Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

_________________________________________________

1 Na podstawie listy Top500 z czerwca 2012 r.
2 Lista Top500 z listopada 2011 r. (//top500.org/list/2011/11/100) – Jaguar = 2,3 petaflopsów wydajności szczytowej przy poborze 7 megawatów; szczytowa wydajność Tytana przekracza 20 petaflopsów przy poborze ok. 9 megawatów energii elektrycznej.
3 Przy założeniu, że system wyposażony w węzły dwuprocesorowe (CPU) uzyska tą samą wydajność szczytową i korzysta z tego samego modelu procesora centralnego, co Tytan.