Nowości

Procesory graficzne NVIDIA Tesla K10 osiągają nowe pułapy wydajności w symulacjach naukowych
Najszybszy na świecie akcelerator pojedynczej precyzji Tesla K10, przyśpiesza popularne aplikacje wykorzystywane w obronności, naukach przyrodniczych, do obliczeń sejsmicznych i obróbki wideo

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

HAMBURG, Niemcy — ISC 2012 —18 czerwca 2012 r. — Firma NVIDIA opublikowała dziś wyniki testów, według których procesory graficzne NVIDIA® Tesla® K10 biją rekordy wydajności w popularnych aplikacjach do obliczeń wysokowydajnych (HPC) stosowanych m.in. w naukach przyrodniczych, do przetwarzania danych sejsmicznych i obróbki materiałów wideo.

Procesor graficzny Tesla K10, oparty na nowej architekturze NVIDIA Kepler™, zapewnia najwyższą na świecie wydajność przetwarzania liczb zmiennoprzecinkowych z pojedynczą precyzją (4,58 teraflopów) i największą przepustowość pamięci (320 GB/s) wśród pojedynczych kart akcelerujących. Oznacza to, że procesor graficzny K10 cechuje się dwunastokrotnie wyższą wydajnością przetwarzania liczb zmiennoprzecinkowych z pojedynczą precyzją i 6,4-krotnie wyższą przepustowością pamięci od najnowszych procesorów centralnych firmy Intel opartych na architekturze Sandy Bridge1 .

Procesor graficzny Tesla K10 jest znacznie wydajniejszy od procesorów centralnych oraz od procesorów graficznych poprzedniej generacji podczas pracy w większości popularnych, wymagających aplikacji obliczeniowych używanych w czterech kluczowych segmentach rynku, w tym:

  • Obronność: analiza i stabilizacja materiałów wideo, ortorektyfikacja, widzenie komputerowe
  • Nauki przyrodnicze i materiałowe: dynamika molekularna
  • Przemysł naftowy i gazownictwo: przetwarzanie sejsmiczne, wsteczna migracja czasowa
  • Media i rozrywka: edycja, transkodowanie i renderowanie wideo, raytracing

„Ogromną zaletą procesorów graficznych Tesla K10 jest ich wysoka wydajność w dwóch głównych obszarach, które wpływają na ogólną wydajność aplikacji: operacjach na liczbach zmiennoprzecinkowych i przepustowości pamięci”, twierdzi Sumit Gupta, dyrektor ds. produktów Tesla w firmie NVIDIA. „Dzięki temu procesory graficzne K10 zapewniają znacznie wyższą wydajność aplikacji naukowych, inżynieryjnych i biznesowych bez dodatkowego wkładu pracy ze strony programistów”.

Nowe rekordy wydajności w aplikacjach AMBER i LAMMPS
W programie AMBER, wiodącej aplikacji do symulacji biomolekularnej, cztery procesory Tesla K10 osiągnęły światowy rekord wydajności, zapewniając znacznie lepsze rezultaty niż wyniki systemów złożonych z wielu szaf serwerowych, które stosowano zaledwie kilka lat temu.2

Opisywany system z procesorami graficznymi Tesla umożliwił obliczenie symulacji komputerowej molekuły złożonej z 23558 atomów w czasie 76 nanosekund. Jest to znacznie wyższy wynik od tego osiągniętego w zeszłym roku przez cztery procesory Tesla M2090. Dzięki temu naukowcy otrzymują jeszcze potężniejsze narzędzia do badań nad nowymi lekami i wydajniejszymi materiałami.

„W nauce biomolekularnej kilka dodatkowych nanosekund symulacji może znacznie pomóc w badaniach i próbach zrozumienia zachowania złożonych systemów biologicznych,” powiedział Ross Walker, asystent profesora w centrum superkomputerowym w San Diego. „Wciąż nie mogę uwierzyć, że jeden procesor Tesla K10 jest szybszy od największych klastrów zbudowanych wyłącznie z procesorów centralnych. Nowe rozwiązanie zapewni ogromne korzyści naukowcom, umożliwiając przyśpieszenie poszukiwań nowych i lepszych terapii dla wielu chorób i schorzeń.”

Procesor graficzny Tesla K10 osiąga również najwyższą wydajność w aplikacji LAMMPS używanej przez społeczność zajmującą się naukami przyrodniczymi. Wydajność procesora graficznego Tesla K10 w teście LAMMPS Lennard Jones Liquid była wyższa od wydajności procesora M2090 o 80 procent, dorównując klastrowi 64 procesorów centralnych opartych na architekturze x86.3

Przyśpieszanie poszukiwań energii
Procesory graficzne NVIDIA Tesla umożliwiają osiągnięcie najwyższej możliwej wydajności w aplikacjach wstecznej migracji czasowej (RTM), które służą do przetwarzania danych sejsmicznych w przemyśle naftowym i gazownictwie, a także do przetwarzania obrazu w branży grafiki komputerowej. Po zastąpieniu procesora graficznego M2090 procesorem Tesla K10, brazylijski koncern naftowy Petrobras uzyskał 1,8-krotne przyśpieszenie własnej aplikacji używanej do zadań RTM.

Nowy akcelerator obliczeniowy NVIDIA Tesla K10 można nabyć u wiodących dostawców OEM, w tym firm Appro Supercomputer Solutions, Dell, HP, IBM, SGI i Supermicro, a także od partnerów dystrybucyjnych firmy NVIDIA. Więcej informacji na temat procesorów graficznych Tesla K10 można znaleźć na stronie internetowej Tesla.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie NVIDIA CUDA®, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych.

Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Informacje o firmie NVIDIA i jej produktach, materiały wideo, zdjęcia, itp., dostępne są w biurze prasowym NVIDIA. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesorów graficznych NVIDIA Tesla oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 kwietnia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Kepler, Tesla oraz CUDA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

_______________________________________________

1 w porównaniu z procesorem Intel Xeon E5-2690
2 System serwerowy składa się z 4 węzłów, każdy składający się z jednej karty graficznej Tesla K10, dwóch procesorów Xeon X5670 i 72 GB pamięci DDR3. Test wydajności dużego klastera: //ambermd.org/amber10_bench_files/jac_nve_kraken_ranger_large.png
3 //lammps.sandia.gov/bench/lj_xt5.html