Nowości

NVIDIA prezentuje najszybszy na świecie akcelerator przeznaczony do superkomputerów i wielkoskalowej analizy danych

NVIDIA Tesla K40 posiada dwukrotnie więcej pamięci od poprzedniego modelu, umożliwiając tworzenie nowych kategorii akcelerowanych aplikacji

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

DENVER – SC13 – 18 listopada 2013 r. – Firma NVIDIA zaprezentowała dzisiaj akcelerator graficzny NVIDIA® Tesla® K40, najszybsze tego typu urządzenie na świecie, zapewniające ogromną wydajność w zastosowaniach naukowych, inżynieryjnych, obliczeniach wysokowydajnych (HPC) oraz aplikacjach biznesowych.

Względem swojego poprzednika, akceleratora graficznego Tesla K20X, Tesla K40 jest wyposażony w dwukrotnie więcej pamięci, a jego wydajność jest o 40% wyższa. Oznacza to, że prześciga najszybsze procesory centralne nawet dziesięciokrotnie. Tesla K40 jest pierwszym i jednocześnie najwydajniejszym akceleratorem zoptymalizowanym do analizy dużych zbiorów danych oraz wielkoskalowych badań naukowych.

Akceleratory Tesla K40 zostały wyposażone w inteligentną technologię NVIDIA GPU Boost™, która umożliwia przekształcenie zapasu mocy w dodatkową wydajność, do wykorzystania w używanych przez użytkowników aplikacjach.

„Akceleratory graficzne stały się codziennością w branży obliczeń wysokowydajnych i w superkomputerach, umożliwiając inżynierom i naukowcom tworzenie nowoczesnych rozwiązań oraz dokonywanie odkryć naukowych”, powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny ds. akceleratorów obliczeniowych Tesla w firmie NVIDIA. „Dzięki przełomowej wydajności i zwiększonej pojemności pamięci akceleratora graficznego Tesla K40, przedsiębiorstwa mogą szybko przetworzyć ogromne ilości danych wygenerowanych przez aplikacje wielkoskalowe.”

Doskonała wydajność do zastosowań naukowych i analizy dużych ilości danych
Akcelerator graficzny Tesla K40 został oparty na najszybszej i najwydajniejszej energetycznie architekturze obliczeniowej, jaką kiedykolwiek stworzono – NVIDIA Kepler™ – dzięki czemu prześciga inne akceleratory w dwóch ważnych parametrach wydajności obliczeniowej, osiągając 4,29 TFLOPS wydajności szczytowej w operacjach na liczbach zmiennoprzecinkowych z zastosowaniem pojedynczej precyzji oraz 1,43 TFLOPS w podwójnej precyzji.

Najważniejsze cechy akceleratorów graficznych Tesla K40 to:

  • 12 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5, która pozwala przetwarzać dwukrotnie większe zbiory danych, a tym samym umożliwia szybką ich analizę.
  • 2,880 rdzeni CUDA® do obliczeń równoległych, które dziesięciokrotnie przyspieszają działanie aplikacji w porównaniu do zastosowania samego procesora centralnego.
  • Funkcja Dynamic Parallelism pozwala na dynamiczne tworzenie nowych wątków przez istniejące wątki procesorów graficznych, tym samym ułatwiając i przyspieszając analizę adaptacyjnych oraz dynamicznych struktur danych.
  • Obsługa PCIe 3 generacji sprawia, że dane mogą być przesyłane dwukrotnie szybciej w porównaniu z technologią PCIe 2 generacji.

Powyższa informacja zbiega się z ogłoszeniem wydanym przez centrum obliczeniowe Texas Advanced Computing Center (TACC) przy uniwersytecie w Austin (Teksas) — jednego z wiodących ośrodków obliczeniowych w Stanach Zjednoczonych – które planuje wdrożyć nowy, interaktywny system zdalnej wizualizacji i analizy danych, nazwany „Maverick”, oparty na akceleratorach graficznych NVIDIA Tesla K40. Maverick zostanie uruchomiony w styczniu 2014 roku.

„Akceleratory graficzne Tesla K40 GPU pomogą naukowcom przetworzyć ogromne ilości danych, a złożone i wielkoskalowe wizualizacje z pewnością pozwolą na uzyskanie wielu interesujących informacji”, powiedział Kelly Gaither, dyrektor ds. wizualizacji w ośrodku TACC. „Dzięki akceleratorom graficznym NVIDIA, Maverick zapewni naukowcom możliwość interaktywnej pracy nad rozwiązaniem najbardziej złożonych problemów naukowych.”

Akceleratory graficzne Tesla K40 przyspieszają działanie szerokiej gamy oprogramowania do obliczeń wysokowydajnych, badań naukowych, prac technicznych i zastosowań komercyjnych, a także centrów danych. Obecnie na rynku istnieje ponad 240 aplikacji wykorzystujących moc akceleratorów graficznych. Kompletny katalog oprogramowania akcelerowanego przez procesory graficzne jest dostępny do pobrania bezpłatnie.

Więcej informacji na temat akceleratora graficznego Tesla K40 można uzyskać na stoisku NVIDIA nr 613 podczas targów SC13, odbywających się w Denver w dniach 18-21 listopada, a także na stronie internetowej firmy NVIDIA. Aby uzyskać więcej informacji na temat platformy CUDA lub pobrać najnowszą wersję pakietu, odwiedź stronę internetową CUDA.

Użytkownicy mogą również wypróbować działanie akceleratora graficznego Tesla K40, korzystając ze zdalnie udostępnionych klastrów. Osoby zainteresowane taką możliwością zapraszamy na stronę internetową Jazda próbna z procesorem graficznym.

Dostępność
Akceleratory graficzne NVIDIA Tesla K40 są dostępne w sprzedaży już teraz, a w ciągu następnych miesięcy pojawią się w ofercie wielu producentów serwerów, w tym firm Appro, ASUS, Bull, Cray, Dell, Eurotech, HP, IBM, Inspur, SGI, Sugon, Supermicro i Tyan, a także oficjalnych resellerów NVIDIA.

Bądź na bieżąco z firmą NVIDIA:


O firmie NVIDIA
Od 1993 roku NVIDIA (NASDAQ: NVDA) wiedzie prym w sztuce i rzemiośle tworzenia systemów obliczeń wizualnych. Technologie stworzone przez firmę przekształcają świat pełen wyświetlaczy w pełni interaktywne środowisko dla wszystkich użytkowników – od graczy po naukowców, od konsumentów po przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach //www.nvidia.pl/page/newsandevents.html i //blogs.nvidia.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej w tym funkcje, wydajność, dostępność i korzyści wynikające z zastosowania akceleratora graficznego NVIDIA Tesla K40 oraz korzyści wynikające z zastosowania NVIDIA CUDA 6 są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 28 lipca 2013 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2013 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, GPU Boost, Kepler oraz Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.