Nowości

NVIDIA przedstawia najszybszy na świecie akcelerator przeznaczony do analiz danych i obliczeń naukowych

Dwuprocesorowy akcelerator graficzny NVIDIA Tesla K80 zapewnia niezrównaną moc obliczeniową dzięki dwukrotnie wyższej wydajności oraz przepustowości pamięci

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

NVIDIA Tesla K80 GPU
NVIDIA Tesla K80 GPU

NOWY ORLEAN — SC14 — 17 listopada 2014 — Firma NVIDIA zaprezentowała dziś nowy produkt należący do platformy obliczeń akcelerowanych NVIDIA® Tesla: dwuprocesorowy akcelerator graficzny Tesla® K80. Jest on najwydajniejszą na świecie kartą tego typu, zaprojektowaną do wielu zastosowań w dziedzinach uczenia maszynowego, analiz danych oraz obliczeń naukowych i wysokowydajnych (HPC).

Dwuprocesorowa karta Tesla K80 jest flagowym produktem platformy obliczeń akcelerowanych Tesla, wiodącej platformy stworzonej dla przyspieszenia analiz danych i obliczeń naukowych. Skupia ona najszybsze na świecie akceleratory graficzne, najpopularniejszy model obliczeń równoległych NVIDIA CUDA oraz kompleksowy ekosystem programistów, dostawców oprogramowania i producentów OEM centrów danych.

W porównaniu z poprzednim modelem Tesla K40, dwuprocesorowy akcelerator graficzny Tesla K80 cechuje się prawie dwukrotnie wyższą wydajnością i przepustowością pamięci. Nowa karta jest dziesięciokrotnie szybsza od najwydajniejszych procesorów centralnych (CPU), prześcigając je oraz konkurencyjne akceleratory graficzne w wykonywaniu złożonych operacji analitycznych i obsługi rozbudowanych aplikacji do obliczeń naukowych.

Usprawniona technologia NVIDIA GPU Boost™ (plik PDF) dynamicznie optymalizuje wydajność każdej aplikacji z osobna, w zależności od dostępnego zapasu mocy, pozwalając użytkownikom odblokować potencjał drzemiący w szerokiej gamie oprogramowania.

Wiodąca w branży wydajność wykorzystywana w badaniach naukowych, analizie danych i uczeniu maszynowym
Dwuprocesorowe akceleratory Tesla K80 zostały zaprojektowane z myślą o rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów obliczeniowych w astrofizyce, genomice, chemii kwantowej czy analityce danych. Ponadto zoptymalizowano je pod kątem zadań głębokiego uczenia (ang. deep learning), jednego z najszybciej rozwijających się segmentów w dziedzinie uczenia maszynowego.

„Akceleratory graficzne firmy NVIDIA stały się podstawową platformą obliczeniową dla społeczności zajmującej się głębokim uczeniem”, powiedział Yann LeCun, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją w firmie Facebook oraz profesor informatyki i neurobiologii na Uniwersytecie Nowojorskim. „Ponieważ dokładność systemów głębokiego uczenia wzrasta wraz ze zwiększeniem rozmiarów modeli i zestawów danych, to zawsze szukamy jak najszybszego sprzętu, który możemy wykorzystać do naszych celów. Akcelerator Tesla K80 o dwuprocesorowej konstrukcji i dużej ilości pamięci zapewnia nam niespotykaną dotychczas wydajność i bezprecedensowe możliwości przetwarzania danych w ramach pojedynczego serwera, dzięki czemu będziemy mogli przyspieszyć nasze postępy w badaniach.”

Tesla K80 osiąga do 8,74 TFLOPS wydajności w obliczeniach o pojedynczej precyzji i do 2,91 TFLOPS wydajności szczytowej w obliczeniach zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji. Tym samym jest on dziesięciokrotnie szybszy od najszybszych procesorów centralnych w wiodących aplikacjach naukowych i technicznych, takich jak AMBER, GROMACS, Quantum Espresso czy LSMS.

„Dwuprocesorowe akceleratory graficzne Tesla K80 są nawet dziesięciokrotnie szybsze od procesorów centralnych w stosowanych przez nas kluczowych aplikacjach, jednocześnie zapewniając niskie zużycie energii”, powiedział Wolfgang Nagel, dyrektor Centrum Usług Informatycznych i Obliczeń Wysokowydajnych przy Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. „Nasi naukowcy wykorzystują akceleratory graficzne w superkomputerze Taurus, w celu stworzenia doskonalszych terapii rakowych, lepszego poznania komórek poprzez obserwację ich cyklu życiowego oraz badania planetoid w ramach misji Rosetta, prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).”

Najważniejsze cechy akceleratora Tesla K80 to:

  • Dwa procesory graficzne – dwukrotnie wyższa przepustowość dla aplikacji współpracujących z wieloma procesorami graficznymi.
  • 24 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5 – 12 GB pamięci na każdy procesor graficzny to dwukrotnie większa ilość od tej dostępnej w modelu Tesla K40, co umożliwia pracę z dwukrotnie większymi zestawami danych.
  • Przepustowość pamięci 480 GB/s – zwiększona przepustowość pamięci pozwala na skrócenie czasu analizy petabajtów informacji o połowę w porównaniu z akceleratorem Tesla K10. Optymalizacja do działań związanych z poszukiwaniami źródeł energii, przetwarzania dźwięku i obrazu, a także aplikacji analitycznych.
  • 4992 rdzeni przetwarzania równoległego CUDA® – dziesięciokrotne przyspieszenie przetwarzania aplikacji w porównaniu z zastosowaniem tylko procesora centralnego.
  • Technologia NVIDIA GPU Boost – dynamicznie dostosowuje częstotliwości taktowania zegarów procesora graficznego do charakterystyki danej aplikacji, zapewniając maksymalną wydajność w każdym zastosowaniu.
  • Dynamiczne przetwarzanie równoległe (ang. Dynamic Parallelism) – umożliwia dynamiczne tworzenie nowych wątków przez procesor graficzny, a tym samym znacząco ułatwia przetwarzanie adaptacyjnych i dynamicznych struktur danych.

Tesla K80 przyspiesza działanie szerokiej gamy oprogramowania do obliczeń wysokowydajnych, badań naukowych, prac technicznych i zastosowań komercyjnych, a także centrów danych – w sumie ponad 280 aplikacji. Kompletny katalog oprogramowania akcelerowanego przez procesory graficzne (plik PDF) jest dostępny do pobrania bezpłatnie.

Więcej informacji na temat dwuprocesorowych akceleratorów Tesla K80 można uzyskać na stoisku firmy NVIDIA nr 1727 na konferencji SC14, która odbywa się w Nowym Orleanie w dniach 17-20 listopada, a także na stronie internetowej firmy NVIDIA.

Użytkownicy mogą także bezpłatnie wypróbować akcelerator Tesla K80, korzystając ze zdalnie udostępnionych klastrów. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w witrynie GPU Test Drive.

Dostępność
Dwuprocesorowy akcelerator graficzny NVIDIA Tesla K80 jest dostępny już teraz i pojawi się w serwerach takich firm jak ASUS, Bull, Cirrascale, Cray, Dell, Gigabyte, HP, Inspur, Penguin, Quanta, Sugon, Supermicro i Tyan, a także od resellerów współpracujących z firmą NVIDIA.

Informacje o platformie obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla
Platforma obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla została zaprojektowana od podstaw pod kątem energooszczędnych obliczeń wysokowydajnych, przydatności w naukach obliczeniowych, superkomputerach, złożonych analiz danych i aplikacji uczenia maszynowego. Zapewnia ona znacząco większą wydajność i energooszczędność w porównaniu z rozwiązaniami opartymi wyłącznie na procesorach centralnych. Platforma jest głęboko zintegrowana z najszybszymi na świecie akceleratorami graficznymi, zaawansowanymi systemami zarządzania systemem, technologią akceleracji komunikacji i najpopularniejszym modelem obliczeń równoległych na świecie NVIDIA CUDA®.

Bądź na bieżąco z firmą NVIDIA:


O firmie NVIDIA
Od 1993 roku NVIDIA (NASDAQ: NVDA) wiedzie prym w sztuce i rzemiośle tworzenia systemów obliczeń wizualnych. Technologie stworzone przez firmę przekształcają świat pełen wyświetlaczy w pełni interaktywne środowisko dla wszystkich użytkowników – od graczy po naukowców, od konsumentów po przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach //nvidianews.nvidia.com/ i //blogs.nvidia.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej w tym wydajność, funkcjonalność, dostępność, wpływ i korzyści wynikające z zastosowania dwuprocesorowych akceleratorów graficznych NVIDIA Tesla K80 są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 27 lipca 2014 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2014 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla, CUDA oraz NVIDIA GPU Boost są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.