Technologie

NVIDIA Whispermode
divider

NVIDIA Whispermode

Firma NVIDIA od wielu lat coraz wyżej podnosi poprzeczkę w dziedzinie gamingu mobilnego zwiększając wydajność i energooszczędność sprzętu oraz opracowując nowe technologie i udoskonalenia, takie jak BatteryBoost, GPU Boost, Optimus i G-SYNC, które poprawiają jakość gamingu na urządzeniach mobilnych. Na tegorocznych targach Computex zaprezentowaliśmy nową linię cienkich gamingowych notebooków (dowiedz się więcej tutaj) oraz przedstawiliśmy nową technologię do gamingowych systemów mobilnych "NVIDIA WhisperMode".

NVIDIA WhisperMode to ultrawydajna technologia zaprojektowana z myślą o minimalizacji hałasu generowanego przez wentylator laptopa przy utrzymaniu jakości rozgrywki na doskonałym poziomie. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu dostosowywaniu częstotliwości generowania klatek oraz efektywnemu dobieraniu ustawień w grach. Wspólnie metody te pozwalają zredukować ilość ciepła generowanego przez układ GPU, co z kolei przekłada się na mniejszą ilość ciepła, które laptop musi rozproszyć. Oznacza to, że wentylatory laptopa mogą pracować wolniej i ciszej zapewniając wyższy komfort rozgrywki zarówno Tobie, jak i każdemu "w zasięgu słuchu".

Aby określić parametry trybu WhisperMode, mierzymy zużycie energii przez układ GPU przy różnych poziomach szczegółowości w grach, poszukując najbardziej efektywnej konfiguracji ustawień zapewniającej wysoką jakość rozgrywki. Przykładowo, im wyższy jest poziom ustawień graficznych w grze Overwatch, tym wyższy jest pobór mocy i użycie układu GPU. W pewnym momencie dalsze podwyższanie parametrów graficznych skutkuje wyraźnym wzrostem poboru mocy, co przekłada się na szybszą pracę wentylatorów i większy hałas. Aby określić konfiguracje zapewniające maksymalną wydajność przy doskonałej jakości graficznej, opracowaliśmy profile dla 400 najlepszych gier i w każdym przypadku wybraliśmy taką konfigurację, która zapewnia idealną równowagę między jakością rozgrywki, a zużyciem energii przez układ GPU.

Po określeniu optymalnych ustawień zapewniających cichą pracę laptopa, zastosowaliśmy inteligentny limit częstotliwości generowania klatek: 60 fps dla dynamicznych gier, takich jak Overwatch i League of Legends oraz 40 fps dla wymagających pod względem graficznym tytułów, takich jak Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands i Wiedźmin 3. Dostosowywanie częstotliwości generowania klatek odbywa się w sposób automatyczny po włączeniu trybu WhisperMode z poziomu oprogramowania GeForce Experience. Jeśli jednak w dowolnej grze chcesz ustawić wyższą lub niższą częstotliwość wyświetlania klatek, możesz zmienić ustawienia domyślne.

Wspólnie optymalizacje oferowane w ramach trybu WhisperMode redukują nawet o 50% poziom ciśnienia akustycznego generowanego przez wentylatory laptopa, co w wielu przypadkach oznacza, że grając bez słuchawek nie usłyszysz pracy wentylatorów.

Tryb WhisperMode będzie dostępny od 31 lipca we wszystkich laptopach wyposażonych w układy GeForce GTX 1060 lub modele wyższe. Funkcję tę można włączyć za pośrednictwem oprogramowania NVIDIA GeForce Experience 3.8. Wymagany jest sterownik graficzny GeForce w wersji 384.76 lub nowszej.

 

Włączanie trybu WhisperMode

Tryb WhisperMode można włączyć za pośrednictwem oprogramowania GeForce Experience, a ustawienia częstotliwości generowania klatek mogą być modyfikowane dla poszczególnych gier z poziomu panelu sterowania NVIDIA. Tryb WhisperMode jest wstępnie skonfigurowany oferując inteligentnie dostosowane częstotliwości generowania klatek oraz efektywne konfiguracje parametrów graficznych opracowane przez firmę NVIDIA. Jak zawsze jednak konfiguracje te mogą być w pełni modyfikowane i personalizowane przez użytkowników.

 

Włączanie trybu WhisperMode

  1. Upewnij się, że Twój laptop obsługuje funkcję WhisperMode.
  2. Otwórz aplikację GeForce Experience i kliknij ikonę zębatki, aby otworzyć menu ustawień.
  3. Otwórz aplikację GeForce Experience i kliknij ikonę zębatki, aby otworzyć menu ustawień

  4. Kliknij zakładkę OGÓLNE po lewej stronie, a następnie w sekcji FUNKCJE sprawdź, czy funkcja WhisperMode oznaczona jest jako GOTOWA.
  5. Kliknij zakładkę OGÓLNE po lewej stronie, a następnie w sekcji FUNKCJE sprawdź, czy funkcja WhisperMode oznaczona jest jako GOTOWA.

  6. W menu po lewej stronie wybierz zakładkę GRY, a następnie spójrz na funkcję WhisperMode po prawej stronie ekranu.

  7. Kliknij przełącznik, aby uruchomić funkcję WhisperMode. Przełącznik zmieni kolor na zielony.

  8. Kliknij przełącznik, aby uruchomić funkcję WhisperMode. Przełącznik zmieni kolor na zielony

  9. W lewym dolnym rogu okna GeForce Experience pojawi się komunikat o aktywacji funkcji.

  10. Kliknij przycisk OPTYMALIZUJ, aby zastosować zoptymalizowane ustawienia trybu WhisperMode w grach, w których ustawienia nie były wcześniej zmieniane.