faq

Co to jest PureVideo HD?
Technologia NVIDIA® PureVideo™ HD to połączenie akceleracji procesu dekodowania wideo high-definition oraz funkcji przetwarzania obrazu wideo, które oferuje bezprecedensową klarowność obrazu, płynność odtwarzania wideo, wierne kolory oraz precyzyjne skalowanie obrazu wideo i filmów. PureVideo HD zawiera wymagane układy ochrony treści cyfrowych (HDCP), dzięki którym nowe firmy Blu-ray i HD DVD mogą być odtwarzane z najwyższą jakością. Jest także zintegrowana z wiodącymi programami do odtwarzania filmów. PureVideo HD zapewnia najlepszą jakość odtwarzania filmów high-definition na komputerze.


Czym PureVideo HD różni się od technologii PureVideo?
PureVideo HD jest rozszerzeniem PureVideo, które zawiera obsługę high-definition.


PureVideo HD zawiera wszystkie funkcje PureVideo oraz zaawansowane technologie odtwarzania filmów HD DVD i Blu-ray. PureVideo HD to połączenie akceleracji procesu dekodowania wideo high-definition z funkcjami przetwarzania obrazu wideo, układami HDCP oraz integracją z oprogramowaniem do odtwarzania filmów, które oferuje kinową jakość odtwarzania filmów HD DVD i Blu-ray na Twoim komputerze.


Co nowego oferują procesory wideo zawarte w procesorach graficznych GeForce 8500 i GeForce 8600?
Te procesory graficzne wyposażone są w nowy silnik wideo, zawierający procesor bitstream (BSP) oraz ulepszony programowalny procesor wideo (VP). BSP w 100% odciąża procesor główny od zadań dekodowania CABAC i H.264, pozwalając na odtwarzanie filmów HD DVD i Blu-ray o pełnej specyfikacji. Nowy VP wyposażono także w bardziej zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu wideo, co zwiększa jego jakość.


Czy procesory graficzne z serii GeForce 8800 oferują takie same możliwości przetwarzania wideo jak nowe procesory graficzne GeForce 8500 i GeForce 8600?
Nie. Układy GeForce 8800 wykorzystują poprzednią generację PureVideo HD. Dzieje się tak dlatego, gdyż procesory graficzne GeForce 8800 bywają zazwyczaj instalowane w komputerach z mocnymi procesorami dwurdzeniowymi, a naszym celem jest osiągnięcie zrównoważonego wykorzystania mocy komputerów. W przypadku GeForce 8800 można pozwolić wydajnym rdzeniom CPU na działanie. Ale w przypadku procesorów graficznych klasy podstawowej, którym zazwyczaj towarzyszą mniej wydajne procesory jednordzeniowe, lepiej, by to procesor graficzny przejął wszelkie zadania związane z dekodowaniem wideo i to z myślą o tych układach udoskonalono silnik PureVideo HD.


Czy PureVideo HD obsługuje zarówno Blu-ray, jak i HD DVD?
Tak. PureVideo HD zapewnia sprzętową akcelerację algorytmów dekodowania filmów, używanych zarówno w filmach Blu-ray oraz HD DVD: H.264, VC-1 i MPEG-2.


Jaka jest maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez PureVideo HD?
PureVideo HD zapewni odtwarzanie filmów w rozdzielczości do 1080p, najwyższej dostępnej rozdzielczości HD.


ODTWARZANIE FILMÓW BLU-RAY I HD DVD NA KOMPUTERZE PC
Czego potrzebuję, aby uzyskać najlepszą jakość odtwarzania filmów Blu-ray lub HD DVD na komputerze PC?
Aby cieszyć się najwyższą jakością filmów HD DVD lub Blu-ray na komputerze, będziesz potrzebował:

  • Karty graficznej PCI Express z układem zabezpieczeń HDCP CryptoROM oraz procesora graficznego z serii GeForce 7 z obsługą HDCP z 256 MB pamięci graficznej lub procesora graficznego z serii GeForce 8 z obsługą HDCP ze 128 MB pamięci graficznej
  • Sterowników graficznych NVIDIA ForceWare z obsługą technologii PureVideo HD
  • Napędu dysków optycznych z możliwością odtwarzania filmów Blu-ray i/lub HD DVD
  • Programu do odtwarzania filmów Blu-ray lub HD DVD z obsługą sprzętowej akceleracji odtwarzania PureVideo HD filmów w formatach H.264, VC-1 i MPEG-2 high-definition
  • W przypadku procesorów graficznych z serii GeForce 7 zalecany jest procesor dwurdzeniowy
  • Zalecane jest 1 GB pamięci systemowej w systemie Windows XP; 2 GB w przypadku Windows Vista.

Czy są już dostępne w handlu karty graficzne PureVideo HD?
Tak. Kliknij tutaj, aby zobaczyć, które karty opatrzono oznaczeniem PureVideo HD.


Co się stanie, jeśli spróbuję odtworzyć film Blu-ray lub HD DVD na komputerze, który nie jest wyposażony w kartę graficzną PureVideo HD?
Odpowiedź zależy od kilku czynników, między innymi tego, w jaki sposób wyprodukowano film i w jakim systemie go odtwarzamy. W niektórych przypadkach film w ogóle się nie odtworzy. W innych, w zależności od systemu, obniżona może być jakość obrazu. Użycie procesora nawet na nowoczesnych systemach z szybkimi dwurdzeniowymi procesorami może sięgnąć 100%, czego wynikiem będzie utrata ramek oraz obniżona jakość obrazu.


Czy NVIDIA obsługuje HDMI?
Tak. Zobacz naszą listę kart graficznych, które obsługują HDMI.


Czy mogę oglądać filmy Blu-ray i HD DVD na moim laptopie lub komputerze, jeśli nie są one wyposażone w kartę graficzną z obsługą HDCP?
Laptopy nie wymagają układów HDCP do odtwarzania filmów high-definition na ekranie laptopa. Odtwarzanie filmów HD DVD lub Blu-ray z laptopa na zewnętrznym wyświetlaczu wymagać będzie połączenia HDCP.


W komputerach typu desktop, monitory z wejściem DVI muszą być obsługiwane przez kartę graficzną z HDCP. W komputerach typu desktop z analogowymi wyświetlaczami (VGA lub typu component), filmy powinny być odtwarzane pod warunkiem, że nie są one chronione przez technologię ICT (Image Constraint Token). Jeśli tak jest, obraz zostanie zredukowany do 540 linii rozdzielczości pionowej. Film będzie odtwarzany, ale nie w high definition.


W jaki sposób odtwarzanie filmu high-definition wpływa na wydajność systemu?
Odtwarzanie filmów HD/BD mocno obciąża komputer. Zwykłe filmy DVD wytwarzają strumień danych o wielkości 8 megabitów/s (Mbps). Filmy high-definition wymagają strumieni danych o wielkości 20, 30 lub nawet 40 Mbps. Może to prowadzić do 100% użycia procesora nawet w szybkich komputerach, w rezultacie powodując zmniejszenie wielozadaniowości lub zawieszenia. 100% użycie procesora szybko zużywa baterie w laptopie.


PureVideo HD zmniejsza użycie procesora, zwalniając go z wykonywania złożonych operacji obsługi wideo, umożliwiając procesorowi jednoczesną obsługę wielu aplikacji oraz zmniejszenie poboru energii. Zapewnia także wyższą jakość.


Które programy do odtwarzania filmów obsługują filmy HD DVD i Blu-ray?
Większość napędów Blu-ray i HD DVD sprzedawanych jest wraz z obsługującym PureVideo HD odtwarzaczem firmy CyberLink, InterVideo lub ArcSoft. Firmy CyberLink InterVideo i ArcSoft oferują także w sprzedaży odtwarzacz zgodny z PureVideo HD na swojej stronie internetowej.


Czy są dostępne w sprzedaży komputery typu desktop lub notebooki wykorzystujące technologię PureVideo HD?
Większość obecnie sprzedawanych komputerów z napędami Blu-ray i HD DVD wykorzystuje technologię PureVideo HD.

  • Firmy Dell i Sony oferują wyposażone w napędy Blu-ray komputery typu desktop i laptopy z obsługą technologii PureVideo HD.
  • Firmy HP, Toshiba i Acer oferują wyposażone w napędy HD DVD komputery typu desktop i laptopy z obsługą technologii PureVideo HD.

Czym jest program logo PureVideo HD i w jaki sposób pomaga on użytkownikom?
Komputery i sprzęt z logo PureVideo HD pomagają użytkownikom odnaleźć systemy, które wykorzystują technologię PureVideo HD, zaprojektowaną tak, aby zapewnić najlepsze wrażenia podczas odtwarzania filmów Blu-ray i HD DVD na komputerze.


Czy potrzebuję dekoder PureVideo, aby odtwarzać filmy z PureVideo?
Nie. Każdy kompatybilny odtwarzacz filmów firm trzecich może wykorzystać technologię PureVideo obecną w procesorze graficznym. Aby odtwarzać filmy Blu-ray i HD DVD, potrzebujesz zgodnego z PureVideo HD odtwarzacza produkcji takich firm jak CyberLink, Intervideo czy Arcsoft. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn